Vajinismus

Vajinismus ya da vajen kaslarının istem dışı kasılması nedeniyle cinsel ilişkiye girilememesi ülkemizde oldukça sık görülmektedir. Tüm dünyada bu sıkıntının en sık görüldüğü 3. ülkeyiz, her 10 kadından biri bu sorunu yaşıyor maalesef. İlk ilişkiye girmeyi deneyene kadar bu problemden habersiz olan kadının ilk deneme ile birlikte adeta kabus dolu bir hayatı başlıyor ve tek başına bu sorunu göğüslemekte zorlanıyor. Halbuki çözümü hiç de zor olamayan bu durumda çiftlerin en büyük hatası kadını sorunun çözümünde yalnız bırakmasıdır.

Vajinismusun bir çok nedeni olabilir ama genellikle cinsel ilişki hakkında kız çocuklarına çocukluktan itibaren verilen yanlış bilgi ve uyarılar nedeniyle kadınların kendilerini koruma içgüdüsü vardır altında. Beynine doğru olmayan bilgiler çocukluktan beri kodlanmış bir kadın o ilk gecede tüm bunarlın etkisiyle gerilmekte, korkmakta ve tüm vücut kasları gibi vajen kaslarını da sıkıca kasarak ilişkiye izin vermemektedir. Bunların dışında çocukluk dönemi tacizi, dinsel mitler, çocuk sahibi olma korkusu da birer vajinismus nedeni olabilir. Ama nedeni ne olursa olsun sorun, çiftin sorunudur. Erkeğin katımlı ve desteği olmaksızın çözülmesi mümkün değildir. Erkeğin sevgisi, şefkati ve anlayışı kadının bu konuyu aşmasında en kilit noktadır.

Tedavisi hiç de zor olmayan çoğu kez 3 gün gibi kısa bir sürede biel çözülebilen bir durumdur vajinisimus. Tedavinin başlangıcı çifltlerle ayrıntılı ve detaylı görüşmedir. Bu görüşmede hem onların kişilikleri ve evlilkleri hakkında bilgi alınır hem de neden olabilecek problemler gün ışığına çıkarıtlmaya çalışılırken o zamana kadar öğrenilen yanlışların yerine doğru bilgiler yerleştirlmeye çalışılır. Çiftler eve gittiklerinde bir sonraki seansa kadar bazı ödevlerle görevlendirilir ve her seansda bir aşama daha kat edilerek tam ve tatminkar bir ilişki sağlanır.

Cinsel danışmanlık ve vajinismus hakkında tüm detaylar için tıklayınız...