Genital Estetik, Kime ve Neden?

Son zamanlarda medyada veya sağlık merkezlerinde daha sık olarak genital estetik terimi duyulur oldu. Geçmişi yıllar öncesine özellikle de Arap toplumuna dayanan, kadın genital bölgesine yapılan cerrahi girişimler yıllar içinde gelişmiş ve estetik beklentilere paralel olarak da genital estetik cerrahisi detaylandırılmıştır.

Labioplasti, hudoplasti, labial augmentasyon, vajen daraltılması, mons pubis liposuctionu, labium majorlere yağ enjeksiyonu vulva hipopigmentasyonu gibi bir çok operasyon estetik amaçlı uygulanabilmektedir.

Bu operasyonlar sağlık güvencesi kapsamı dışında hastaların bedelini kendileri ödeyerek yapılan operasyonlardır ve genital estetik operasyonlarının fiyatları yapılan cerrahinin kapsamına göre değişmektedir.

Kadın genital bölgesinde yaşla birlikte fizyolojik değişiklikler olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Yaşlanan vajende pelvik tabanın zayıflamasıyla birlikte tonus kaybı ve sıkılığının azalması söz konusudur. Bu da kadında vajinasında genişleme hissi ve hem kendinde; hem de eşinde cinsel duyarlılığın azalmasına yol açmaktadır.

Bunun yanında mons pubis dediğimiz genital bölgenin yağlı bölgesinde hızla yağ birikimi artışına bağlı genişleme ve yer çekimine bağlı sarkma görülür. Aynı sarkma labia majorlerde de görülürken labia majorler daha çok küçülme eğilimi gösterir. Zamanla labia minörler daha da büyümeye eğilim gösterir. Labia minörün büyümesi sadece yaşa bağlı değil cinsel ilişkiye veya mastürbasyona bağlı, doğumlar sonrası, lenf stazı veya ciltteki dermatite bağlı kronik irritasyon sonucunda da oluşabilir. Ama tüm bunların yanı sıra kalıtımsal faktörlerin de genital anatomide abartılı bozukluklara veya değişikliklere yol açtığı kesindir.

Tüm bunlar hastanın yaşam tarzı, estetik kaygıları, fonksiyon bozuklukları doğrultusunda düzeltilebilmekte ve hastayı kaderine razı olmak düşüncesinden kurtarabilmektedir. Ancak bu tür cerrahi girişimlerde cerrahi gerekçeler akılcı bir nedene dayandırılmalıdır. Ne cerrah ne hasta operasyon için zorlanmamalı ve operasyon kararının tek taraftan verilmesine engel olunmalıdır. Genital estetik cerrahileri için temel nedenler şunlar olmalıdır;

 1. Genital hipertrofi veya belirgin orantısızlık
 2. İç çamaşırların ve pantolonların sürtünmesi, spor aktiviteleri ile rahatsızlık duymak ve cinsel ilişkinin olumsuz etkilenmesi.
 3. Doğum ve obstetrik travmalara bağlı genital değişiklikler ve bunlara bağlı cinsel duyarlılığın bozulması.

Genital estetik operasyonları için belirgin bir yasak yoktur. Uygun her hastaya yapılabilen bu cerrahiler mevcut başka jinekolojik hastalıkların varlığında, sigara içilmesi durumunda, gerçek dışı beklentilerin varlığında, seksüel disfonksiyonların varlığında ve 18 yaşın altındakilerde engellenmeli veya kısıtlanmalıdır.

Kadınların günümüzde estetik ve güzelliklere eski dönemlere kıyasla çok daha fazla önem vermeleri de yeni çıkan teknolojiler ve refah seviyesindeki artışın temel sonuçlarından biridir.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik en genel tanımıyla cinsel organın şeklinden rahatsızlık duyulduğu veya cinsel organın yapısının günlük yaşamı olumsuz etkilediği durumlarda uygulanan cinsel bölge operasyonlardır. Genital estetik operasyonları vajina dışının görüntüsü veya vajinal kanalın genişliğiyle ilgili problemlerin çözümünde kullanılmaktadır. Bu da temelde 2 şekilde olabilmektedir.

Fonksiyonel Şikayetler

Vajinanın büyük olması veya dudaklarının büyük olması gibi sorunlar fonksiyonel şikayetlerdir. Vajina ve penis birleşmesinde oluşan sorunlar veya dudakların büyük olmasına bağlı olarak tahriş ve enfeksiyon riskindeki artış fonksiyonel sorunlardır.

Görünümsel Şikayetler

Genellikle görünümsel sıkıntılarda temel sebep vajina dudaklarındaki sarkmalar ve vajina dudaklarının gereğinden büyük olmasıdır. Bunun çözümü için ise dudakların üzerinde uygulanan işlem olan labioplasti kullanılmaktadır. Labioplastide hekimin ana görevi vajina dudaklarını daha gergin, küçük ve doğal hale getirmektir.

Kimler Genital Estetiğe İhtiyaç Duyar?

 • Genital organının şeklinden memnun olunmadığında
 • Doğumlara bağlı olarak vajinal bölgede genişleme ve şekilsel bozukluk bulunduğunda
 • Vajinal bölgede oluşan travma ve kaza sonucunda deformasyonlar oluştuğunda
 • Doğuştan gelen şekil bozukluğu veya kanal genişlikleri olduğunda
 • Kızlık zarının yine doğuştan kalın, kapalı veya doğru şekilde bulunmadığı durumlarda
 • Zamanla vajina dudaklarında meydana gelen büyüme, sarkma veya şekilsel bozuklukları var olduğunda genital estetik ameliyat gerekli olabilmektedir. Bu gibi sorunlara sahip kadınlarda genital estetiğe ihtiyaç duyulur

Genital Estetik Operasyonu Çeşitleri Nelerdir?

Vajina Gençleştirme (Yenileme ve Vajinal Rejüvenasyon)

Yıllar geçtikçe ve kadın yaşlandıkça vajinada da bir yıpranma görülür. Bunun sebepleri yaşa bağlı olarak azalan kollajen doku sağlamlığı, aşırı kilo alıp vermeler, yaşlanmanın hormonlar üzerindeki etkileri veya doğumun etkileri olabilir. Genişlemiş ve esnekliğini kaybetmiş olan vajinal dokunun etkisiyle çiftlerin cinsel birliktelik kalitesi de oldukça düşmektedir. Vajina gençleştirme yöntemleriyle çiftler tekrar istedikleri ve zevk aldıkları cinsel hayatlarına dönebilmektedirler. Vajina gençleştirme yöntemlerinde anestezi yöntemi hekimin kararına göre değişmektedir ve bu operasyonlarda belirgin bir yara izi kalmaz.

Vajina gençleştirme 2 şekilde yapılabilmektedir. Bunlar lazerle vajina daraltma ve cerrahi vajina daraltmadır. Şimdi bunları inceleyelim.

Vajina Daraltma Operasyonu (Vajinoplasti)

Kadınların en çok rahatsız olduğu konulardan biri de vajinadaki genişlemelerdir. Vajina doğal olarak yaşa, gebeliğe ve vajinal doğuma bağlı olarak genişlemektedir. Genişlemiş vajina kadının cinsel hayatını oldukça olumsuz etkileyebilir, enfeksiyon riskini arttırabilir ve gaz çıkması gibi şikayetlere neden olabilir. Bu gibi problemlerin çözümünde ise genital bir estetik operasyonu olan vajinoplasti uygulanmaktadır.

Ayrıca bakınız: Vajina Daraltma Ameliyatı

Vajinadaki Genişlemenin Sebepleri

Vajinoplasti iç genital bölgede uygulanan cerrahi bir operasyondur. Jinekolog, iç genital bölgede meydana gelen genişlemelerin önüne geçmek için cerrahi daraltma işlemi yapar. Bu cerrahi işlemde amaç vajinal kasların zayıflamasıyla ortaya çıkan genişleme durumunun kalıcı olarak çözülmesidir. Vajinal genişlemenin birçok sebebi olabilmektedir. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Yaşlanmaya bağlı olarak dokularda meydana gelen elastikiyet kaybı genişlemeye sebep olabilir
 • Hastanın doğumunda oluşan zorluklara bağlı olarak vajina gereğinden fazla yıpranmış ve bu da bir travma oluşturmuş olabilir
 • Doğum sırasında bebeğin iriliğinden dolayı yırtıklar oluşabilir
 • Hastanın doğumu için normal doğum kararı alınsa da doğum sırasında sezaryene geçiş yapılması genişlemeye neden olabilir
 • Hastanın doğum sayısı genişlemede oldukça önemlidir. Çok sayıda doğum yapmış olan kadınlarda genişleme çok daha fazladır
 • Vajinal bölge herhangi bir kazaya bağlı olarak travmaya maruz kalmış olabilir
 • Kürtaj genişleme riskini arttırır
 • Hastanın aşırı kilo alıp vermeler yaşaması vajinal kasların da gevşeyip sarkmasına neden olmaktadır

Genital Estetik Operasyonlarında Hangi Anestezi Kullanılır?

Genital estetik operasyonları genel olarak lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Bazı durumlarda kadının özel isteğine bağlı olarak veya hekimin tercihi olarak genel anestezi de yapılabilmektedir. Lokal anestezide yalnızca genital bölge ve çevresi hissizleşirken, genel anestezide kadın uyku halindedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Vajinoplasti ameliyatında genellikle belden aşağısının uyuşturulduğu epidural anestezi uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ise hastanın psikolojik olarak etkilenmemesi için genel anestezi uygulanabilmektedir. Vajina arka duvarındaki fazla doku vajinanın daraltılmasında kullanılmak üzere alınır. Alınan fazla dokuların yerine sağlıklı dokular getirilerek vajen daraltılmış ve tonusu artırılmış olur. Dikişler ilerleyen dönemde kendiliğinden erimektedirler. Operasyondan sonrasında hafif ağrı ve kanama normal olarak görülür. Genellikle 1 saat kadar süren bu ameliyatta hasta aynı gün taburcu edilmektedir.

Vajinoplasti Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Vajina içine yerleştirilen tampon hekim tarafından operasyondan 1 gün sonra alınmalıdır
 • İlk haftanın sonrasında ağır işler yapmamak şartıyla normal hayata geri dönülebilir
 • Ameliyattan sonraki gün duş alınabilir
 • Dikişler eridiği için dikiş aldırmaya gerek yoktur
 • Hekimin önerdiği vakitlerde pansumanlar yapılmalı ve ilaçlar alınmalıdır
 • İdrar yaptıktan sonra vajinal bölgede enfeksiyon riski oluşabilir. Bu nedenle temizliğe azami miktarda dikkat edilmelidir
 • Ağır egzersizler dikişlerin atması gibi olumsuz etkiler oluşturabilir. İlk 1-2 ay ağır egzersizler tavsiye edilmez
 • 4-6 hafta deniz ve havuza girilmemelidir. Benzer şekilde cinsel ilişki de bu dönemde önerilmez

Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler bunlar olsa da her ameliyat özeldir. Bu nedenle mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Genital Estetik Operasyonunda Risk Var mıdır?

Tıbbi girişimlerde ufak da olsa her zaman risk vardır. Girişimlerden biri de cerrahi operasyonlardır. Operasyon esnasında yapılacak her türlü hatada birçok risk açığa çıkmaktadır. Genital estetik operasyonları da kendince risklere sahiptir. Bu risklerden bazıları şunlardır:

Kanama

Kanama her türlü cerrahi operasyonda olan en genel risktir. Kanamanın en aza inmesi için operasyonun uzman ellerde uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

Enfeksiyon

Enfeksiyon da kanamaya benzer şekilde en yaygın risklerden biridir. Özellikle sterilliği tam olarak sağlanamamış ameliyathanelerde yapılan her türlü cerrahi girişimde enfeksiyon riski artmaktadır.

Bağırsak (Rektum) Zedelenmesi

Bağırsaklar genital organa oldukça yakın bir konumda bulunurlar. Öyle ki, bağırsakta uygulanan bir operasyon genital organa veya genital organda uygulanan bir operasyon bağırsağa zarar verebilir. Genital estetik operasyonu alanında uzman bir hekim tarafından yapıldığında bağırsak zedelenmesi riski oldukça azdır.

İlişki Sırasında Ağrı

Genellikle vajina daraltma operasyonunda vajinanın daralması aşırı olursa bu risk oluşabilmektedir. Yine bu risk de oldukça azdır, çünkü bu operasyonu yapan hekimler darlığı ayarlamada uzmandırlar.

Ameliyat Sonrası Beklentinin Karşılanmaması

Bazı durumlarda kadının istediği operasyon tam olarak gerçekleşemeyebilir. Bu durumlarda genellikle 2. bir operasyonla istenen şekil veya işlev sağlanır. Operasyondan sonra memnuniyet için öncesinde hekiminize ameliyattan ne beklediğinizi etraflıca anlatmanız, hekiminizin ise yapılacak operasyonun varsa kısıtlamalarını ve ne ölçüde yapılabileceğini, sonuçtan neler beklemek gerektiğini size etraflıca anlatması gerekir. Karşılıklı beklentileri bilmek ve hekiminizin planlarını öğrenmek işlem sonrası memnuniyeti artıracaktır.

Her ne kadar risklerden bahsetsek de genital estetik operasyonları genel olarak az riskli operasyonlardandır. Alanında uzman ve tecrübeli bir hekim seçmeniz halinde bu risklerden etkilenmeniz oldukça düşük bir ihtimal olacaktır.

Lazerle Vajina Daraltma

Cerrahi şekilde yapılan vajinoplastinin aksine bu operasyonda cerrahi bir işlem yapılmaz. Lazer kullanılır yani uyarılmış radyasonun yoğunlaştırılması ile güçlendirilmiş ışık demeti gönderilir.

Hangi Durumlarda Lazerle Tedavi Düşünülmelidir?

İleri düzeyde vajina genişliği olan durumlarda yani idrar torbası ve bağırsak sarkması olan hastalarda cerrahi vajinal daraltma daha uygun olmaktadır. Nitekim organların düzgün ve sıkı bir hale gelmesi ancak cerrahi şekilde sağlanabilir. Vajina genişliği çok olmayan, sarkma problemleri olmayan ve cinsellikteki zevkle alakalı sorunları olan kişilerde ise lazerle tedavi daha uygundur. Vajinal lazer tedavisi şu durumlarda etkilidir:

 • Lazerle Vajina Daraltma
 • Vajinal Kuruluk Tedavisi
 • İdrar Kaçırma Sorunu Tedavisi
 • Sık sık Vajinit ( Vajinal Enfeksiyon ) Geçiren Hastaların Tedavisi
 • Menopoza Bağlı Cilt İncelmesinin Tedavisi
 • Vulvar Vestibulit Tedavisi
 • Lichen Sclerosus Tedavisi
 • İlişki Sırasında Ses Gelmesi ve Hava Çıkması Tedavisi

Lazerle Vajina Daraltma Nasıl Yapılır ve Etki Eder?

Vajinaya verilen lazer ışınları bölgedeki sıkılığın ve doku yenilenmesinin artmasını hedeflemektedir. Verilen lazerin etkisiyle bölgede geçici hasar oluşur. Bu hasar 3 temel etkiye neden olur. İlk olarak hasara bağlı olarak doku bir miktar daralır. İkinci olarak yaralanmanın etkisiyle bölgeye gelen kan miktarı artar. Son olarak da kanda bulunan tamir elemanlarının bu bölgeye akın etmesidir. Bu tamir elemanları dokunun yenilenmesinde oldukça önemli rol oynayacaktır. Salgıladıkları kollajen ve diğer maddelerin etkisiyle vajina gençleşmiş ve daralmış bir yapı kazanacaktır.

Lazer tedavisinin yalnızca vajinal daralmaya etkisi yoktur. Aynı şekilde kanlanmayı arttırarak cinsel hazza da etki eder. Yine benzer şekilde sinirsel uyarımı da arttırır ve bunun etkisiyle hem vajinal ıslaklık hem de cinsel haz artar.

Lazerle Vajina Daraltma Sonrasındaki Dönemde Nelere Dikkat Edilmeli?

Lazerle vajina daraltılması işleminde iyileşme süresi oldukça kısadır. Operasyondan sonraki ilk haftada pembemsi akıntıların olması normaldir ve bu süreçte cinsel ilişki yasaktır. Bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlar çok nadir de olsa görülebilir fakat lazerli operasyonlardaki riskler cerrahi işlemlere göre çok daha düşüktür.

Klitorisin Küçültülmesi (Klitoroplasti)

Klitoroplasti, cinsel haz konusunda oldukça önemli bir role sahip olan klitorisin daha belirgin hale getirilmesi işlemidir. Klitoris, dış genital organlardan biridir ve cinsel haz almayı sağlar. Bazı kadınlarda klitorisin sinirsel uyarı alan kısımları derinin altında gömülü kalır ve kadın daha az cinsel haz alır. Üstteki bu deri parçalarının alınıp klitorisin daha estetik bir görünüm kazanması da klitoroplasti olarak adlandırılır. Bu estetik görünüm yara izi olmadan sağlanır. Klitoroplasti genel olarak labioplasti operasyonlarıyla beraber yapılır. Öyle ki klitoroplasti yapılmadan gerçekleşen bir labioplasti ameliyatı eksik kalır. Birlikteliğine de bağlı olarak genellikle belden aşağısının tamamen uyuşturulduğu anestezi yöntemi tercih edilir.

İç ve Dış Dudak Estetiğinin Sağlanması (Labioplasti)

Labioplasti; genelde doğuştan gelen, kadın cinsel bölgesinde bulunan iç dudakların uzaması, kararması, genişlemesi, sarkması, düzensizleşmesi veya bir dudağın diğerinden daha büyük olması sonucu oluşan kötü görüntüyü düzeltmek için yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda iç dudağın bir kısmı kesilerek veya düzeltilerek küçültülür. Böylelikle cinsel organ olması gereken görünümüne tekrardan ulaşmış olur. Zaten ismi de buradan gelmektedir. Latincede labioplasti, labiumun (dudak) düzeltilmesi anlamında kullanılır.

Ayrıca bakınız: Labioplasti Ameliyatı

Dudaklardaki Bozuklukların Kadına Olan Etkileri

 • Utanma ve özgüven kaybı
 • Beden algısında bozulma
 • Cinsel ilişkide gerilmeye bağlı ağrı, acı hissi
 • Cinsel ilişki sırasında hissetmeme (Özellikle klitoris üzeri fazlaca deri ile kaplı ise)
 • Kronik lokal irritasyon (tahriş olma)
 • Sık vajinal enfeksiyon
 • Menstruasyon döneminde ve tuvalet ihtiyacı sonrasında hijyen sorunları
 • Fitness gibi egzersizlerden sonra terleme, koku ve enfeksiyon problemleri
 • Dar pantolon giyerken sürtünme
 • Tayt benzeri kıyafetler giyildiğinde dışarıdan genital bölgenin fark edilmesi
 • Yürüme, bisiklete binme ve oturma sırasında rahatsızlık hisleri

Labioplasti İşlemi Sonrasında

 • Labioplasti çok riski olan bir operasyon değildir fakat tüm cerrahi operasyonlar gibi kanama ve enfeksiyon riski vardır
 • Çok nadiren lekelenme tarzı kanamalar görülebilir
 • İyileşme süreci kadından kadına değişse de genellikle uzun sürmez
 • İlk günlerde ödem, kızarıklık ve hassasiyet normaldir
 • Dikişler kendiliğinden yok olacaktır yani doktor müdahalesine gerek yoktur

Vajinadaki Genel Deformasyonun Onarılması

Vajinada birçok deformasyonun doğuştan veya sonradan oluşan travmalara bağlı gelişme riski vardır. Bu deformasyonların ve şekil bozukluklarının tedavisi de ancak alanında uzman jinekologlarca yapılabilir. Bu deformasyonlardan bazıları şunlardır:

 • Doğuştan Vajina Dudaklarının Büyük veya Asimetrik Olması
 • Doğuştan Vajinada Bulunan Septumlar ( Duvarlar)
 • Vajina Yırtıklarının Tamiri
 • İdrar Kesesi ve Kalın Barsak Sarkmasının Tamiri
 • Vajinanın Güzelleştirilmesi

Deformasyonun etkisine ve operasyonun büyüklüğüne bağlı olarak seçilecek olan anestezi yöntemi değişir. Genel olarak yara izi kalmasa da bazı durumlarda ufak yara izlerine rastlanabilir.

Dış Dudak Dolgusu

Dış dudak dolgusu, vajina dış dudağının çeşitli maddelerin enjeksiyonu yardımıyla daha gergin, dolgun ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlamak için yapılır. Dış dudağın sarkık olduğu durumlarda eğer sarkma fazla ise labioplasti tercih edilirken sarkma az ise yine dış dudak dolgusu kullanılabilir. Cerrahi bir girişim genel olarak bulunmadığı için dış dudak dolgusu çok daha az risklidir. Dolgu yapılan maddeye göre 2 çeşit dış dudak dolgusu yöntemi vardır. Bunlar;

Asit Dolgusu

Bu yöntemde çapraz bağlı olan Hyaluronik asit kullanılır. Bu asit dış dudak bölgesine enjekte edilir. Hyaluronik asidin temel özelliği suyu emmesidir. Emilen su dış dudağın çok daha dolgun ve gergin durmasını sağlar. Asit dolgusu yönteminin etki süresi 6 ila 9 ay arasındadır yani geçici bir görüntü estetiği sağlar.

Yağ Dolgusu

Bu yöntemde asit yerine vücudun yağlı bölgelerinden alınan yağlar kullanılmaktadır. Özellikle karın ve basen bölgesinden alınan yağlar dış dudak bölgesine enjekte edilir. Bu şekilde istenilen dolgunluk ve canlılık sağlanır.

G Noktası Uygulaması

G noktası, vajinanın üst ön bölgesinde uyarılabilir hücrelerin bolca bulunduğu bir bölgedir. Bu alanın kadın orgazm ve haz duyusunda oldukça önemli olduğu bilinmektedir. G noktasının etkisi en kaba tabiriyle şu şekildedir:

 • Kadın cinsel ilişkiye girmeye başlar ve G noktasında uyarılar oluşur
 • Alınan uyarıların da etkisiyle G noktası büyür ve kabarır
 • Kabarıklığın etkisiyle G noktası altında bulunan beze baskı yapmaya başlar
 • Bezden cinsel hazda oldukça önemli olan bir madde salgılanır

G noktasının cinsel hazda oldukça büyük bir etkisi vardır. Bu sebeple bazı kadınlar bu bölgenin daha geniş bir alana yayılması ve daha çok uyarılması için G noktası uygulamasına başvurmaktadırlar. Bu işlem G noktasının daha geniş bir alana yayılmasını ve cinsel ilişki sırasında daha çok uyarılmasını sağlar.

Perineal Body Dolgusu

Vajina bölgesinin arkasında bulunan perine dokusu doğum veya bazı travmalara bağlı olarak yırtılır ve yıpranır. Perinenin birçok işlevi vardır. Genital organ kaslarına destek olmak ve kadın cinsel hazzını arttırmak bunlardan bazılarıdır. Oluşan travmalara bağlı olarak perine işlevlerini tam olarak yerine getirememeye başlar. Bu da kadının cinsel hazzını azaltır. Perine body dolgusu, çeşitli maddelerle perinenin onarılmasını sağlar. 2 çeşit dolgu vardır:

Hyaluronik Asit Dolgusu

Perine dolgusunda Hyaluronik asit de sıkça kullanılmaktadır. Vücutta doğal yolla da üretilen bu asit doku yenileme ve gençleştirme etkilerine sahiptir.

Yağ Dolgusu

Kişinin yağlı bölgelerinden alınan yağ dokusu perine bölgesine enjekte edilir. Yağ dokusu onarımı ve dolgunluk sağlar.

Genital Estetik için Hangi Doktora Başvurmak Gerekir?

Genital estetik, kadın genital organında şekil veya işlevsel bozuklukların giderilmesi için yapılan işlemlerdir. Bu konuda yapılan işlemler cerrahidir ve doğru ellerde yapılmalıdır. Bunun için de size güven verebilecek bir hekimi seçmek oldukça önemlidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, genital estetik operasyonu plastik cerrahi ve jinekologlar tarafından yapılmaktadır. İstediğiniz şeklin sağlığınıza zarar verilmeden elde edilmesi, genital estetikteki temel amaçtır. Estetik operasyonu dahi olsa her operasyonun riskleri vardır. Bu riskleri en aza indirmek için uzman hekimi seçmek gerekmektedir. Şimdi size genital estetik için doktor seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğim.

Alanında Tecrübeli Olmak

Tecrübe tıbbi alanların tümünde önemlidir, fakat cerrahi alanlarda çok daha önemlidir. Hekim yaşanacakları çok iyi bilirse ve olumsuz durumlara verilecek tepkilere hakimse başarılı operasyon ihtimali çok daha fazla olacaktır.

Güncel Yöntemlere Hakim Olmalı

Teknoloji, her geçen gün büyür ve gelişir. Tıbbi teknoloji ve teknikler de teknolojinin gelişimine bağlı sürekli değişip gelişmektedir. Bunu takip edip genital estetik operasyonuna aktarabilen doktorlar bu talepte bulunan kadınlar için en doğrusu olacaktır. Çünkü gelişmeler riskleri azaltır ve daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Referans ve Yorumları Olumlu Yönde Olmalı

Tedavi olan hastalar, hekim hakkında yorumlarda bulunurlar. İşinde ilgiliyse ve size karşı sorulan soruların cevabını açıklayıcı şekilde veriyorsa bu bir avantajdır. Bunun yanında, diğer hastaların genital estetik operasyonu esnasında bu hekime başvurduktan sonra yaşadıklarının benzerlerini siz de yaşayacaksınız. Bu nedenle, bu tarz bilgileri almak kendinizi daha rahat ve hazır hissetmenizi sağlayabilir.

İmkanlar

Özellikle genital estetik gibi kişinin isteğine bağlı yapılan operasyonlarda imkanların en üst seviyede olması oldukça önemlidir. Muayenehanenin ve ameliyathanenin steril olması ilk aşamada asıl istenen olacaktır. Bunun haricinde, son teknoloji ekipmanlar ve tekniklerin uygulanması da son derece önemlidir. İmkanları en iyi olan muayenehane en iyi sonucu verecektir.

Hekiminiz Kibar ve Sabırlı Olmalıdır

Hekimin kişiliği genital estetik için oldukça önemli bir etken olabilmektedir. Öyle ki, uygulanacak teknik hakkında detaylı bilgiler vermesi ve sorulan her soruyu sabırla yanıtlaması kadını rahatlatacaktır.

Ulaşılabilirlik

Hekimin operasyonu geçirecek kadına ulaşım şartları kolay bir lokasyonda olması oldukça önemlidir. Operasyon öncesi ve sonrasındaki süreçte oluşabilecek her türlü sorun ve soru çözülmelidir. Bunun yanında hekimin telefon veya mail yoluyla anlık olarak ulaşılabilir olması da oldukça önemlidir. Uzun bir süreci içeren genital estetik, kadın için birçok soruyu beraberinde getirmektedir. Bu sorular da ancak ulaşılabilirlik etkeni var olduğunda cevap bulmaktadır.

Genital Estetik Operasyonu Sonrasında Normal Hayata Ne Zaman Dönülebilir?

Genital estetik oldukça fazla operasyonu ve tekniği içinde barındıran bir işlemdir. Bu tekniklerden hangisinin uygulandığı iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Bunun yanında kadının yaşı, kadının sağlık durumu ve operasyonda komplikasyon oluşup oluşmaması gibi etkenler operasyon sonrası iyileşme sürecini etkileyebilir. Bir varsayım olarak genç, sağlıklı ve genital estetik operasyonu başarılı geçmiş bir kadın genellikle bir iki saat içinde hastaneden ayrılabilir. Ertesi gün günlük rutinine dönebilir ve 2-3 hafta sonra dikişler atılır. Tam anlamıyla iyileşme ise genellikle 1-1,5 ayda sağlanır.

Operasyonun Faydalı Yönleri Nelerdir?

Genital estetik, birçok kadının genital organında rahatsız olduğu durumlardan kurtulmak için başvurduğu bir operasyondur. Bu sorunlardan kurtulmasının hem kadına hem de eşine faydaları vardır.

Cinsel Hazda Artma

Hem kadın için hem de erkek için cinsel hazda artma olabilmektedir. Örneğin vajina daraltma yapıldığında penetrasyon daha etkili hale gelecektir. Kadın için orgazm süresi ve zevki artacak, benzer şekilde erkek için alınan haz artacaktır.

Genital Organ Şekli Daha Düzgün Hale Gelir

Genital organın şeklindeki bozukluklar giderilebilir.

Enfeksiyon Riski Azalır

Özellikle labioplasti ameliyatıyla kadının genital organındaki enfeksiyon riski azalmaktadır.

Vajinadan Gaz Çıkması Gibi Sorunlar Çözülür

Çiftler için ilişki esnasında açığa çıkan olumsuz durumlardan birçoğu genital estetikle çözülebilir.

Kadın Psikolojik Olarak Olumlu Etkilenir

Kadın yukarıda belirttiğimiz gibi birçok sorundan kurtulmuş olur. Bununla beraber özgüveni artar ve psikolojisi de olumlu yönde etkilenir.

Genital Estetik Hangi Yaş Aralığında Yapılabilir?

Genital estetik için tek yaş sınırlaması yetişkinlik için geçerli olan 18 yaştır. 18 yaşından itibaren her kadın genital estetik operasyonuna başvurabilir.

Genital Estetik Fiyatları

Genital estetik operasyonu fiyatları yapılacak operasyona ve ameliyat esnasında gerçekleşecek anestezi türü ile kullanılması gereken teknik ekipmana göre değişkenlik göstermektedir. Genital estetik operasyonları fiyatlarını araştırırken alanında uzman bir jinekolog tarafından yapılacak olmasına özellikle dikkat ediniz.

Genital Estetik Ankara

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Aslı Yücetürk, Mahall Ankara'da kendi muayenehanesinde, doğum, gebelik takibi, kürtaj, vajinismus, vajina daraltma, kısırlık tedavisi ve genital siğil tedavisi gibi uzmanlık alanlarında hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu almak için 0552 328 9989 telefondan ulaşabilirsiniz.

Blog Yazıları

Bu internet sitesi en iyi performansı gösterebilmek için çerezlerden faydalanmaktadır. Sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş olursunuz. Detaylı bilgi için Çerez Politikası'na bakınız.