Labioplasti Ameliyatı Ankara

Estetik operasyonlar çağımızda oldukça yaygınlaşmıştır. Yüzden ayağa kadar görünümünden ve işlevselliğinden memnun olunmayan tüm vücut bölümlerinde estetik operasyonlar yapılmaktadır. Cinsel organlarda da bazı estetik operasyonlar yapılabilir. Labioplasti de son yıllarda yapılan yaygın cinsel organ estetik ameliyatlarından biridir. Daha önce bunu tabu, ayıp gibi gören ve sorununu paylaşmayan bir çok kadın bu taleplerini daha rahatça ifade edebilmekte ve arzuladığı değişikliğe özgürce karar vermektedir.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti; genelde doğuştan gelen, kadın cinsel bölgesinde bulunan iç dudakların uzaması, kararması, genişlemesi, sarkması, düzensizleşmesi veya bir dudağın diğerinden daha büyük olması sonucu oluşan kötü görüntüyü düzeltmek için yapılan ameliyatlardır. Sorun sadece görsel olmayıp çamaşıra temasla tahriş olması ve kıyafelerden belli olması ile sosyal sıkıntıya da neden olması nedeniyle önemli bir problem olabilmektedir. Bu ameliyatlarda iç dudağın bir kısmı kesilerek veya düzeltilerek estetik olarak anatomiye de uygun olarak küçültülür. Böylelikle cinsel organ olması gereken, talep edilen görünümüne tekrardan ulaşmış olur. Zaten ismi de buradan gelmektedir. Latincede labioplasti, labiumun (dudak) düzeltilmesi anlamında kullanılır.

İç Dudak Sarkması Nedir ve Neden Olur?

İç dudak ya da labium minör, enfeksiyona meyilli bölgeler olan vajen girişini ve üretra girişini mikroorganizmalardan koruyan bir yapıdır. İç dudak sarkması veya tıbbi adıyla labial hipertrofi, kadın genital organında bulunan dudaklardan iç kısımda olanların dışarı doğru sarkması ve hoş olmayan bir görüntüye sahip olmasına denir. Bu durum doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir. Yani hem genetik faktörlerle hem de dış faktörlerle yakından ilgilidir.

İç dudak sarkması her kadının başına gelebilecek oldukça yaygın bir durumdur. Bu durumun yüzlerce sebebi olabilse de ana sebeplerine değinmek mümkün. Şimdi bu ana sebeplerden detaylarıyla bahsedelim.

Doğuştan Gelen Sarkma / Genetik Faktörler

İç dudak, doğuştan veya kazanılmış olarak sarkabilir. Bazı durumlarda daha çocukluktan itibaren sarkık dudaklar gözlenebilir. Bunun bazı zararlı etkileri olabilse de ilerleyen dönemde tedavi edilmesinde sorun olmayacaktır. Bunun yanında iç dudak sarkmasında en önemli etken genetik faktörlerdir. Bazı kadınlarda iç dudak sarkmaya daha meyilli iken bazılarında durum tam tersidir. Yani diyebiliriz ki, iç dudak sarkması genetik faktörlere doğrudan bağlı şekilde gelişen oldukça normal bir durumdur.

Hormon Kullanımı

Özellikle ergenlik döneminde bazı hastalıklardan etkilenmiş olan ve hormon kullanmak zorunda kalan bireylerde iç dudaklarda genişleme olur ve bu da iç dudak sarkması için uygun ortamı oluşturur.

Ergenlik ve İlerleyen Yaşın Etkisi

İç dudak sarkmasının en yaygın olarak görüldüğü dönem ergenlik dönemidir. Ergenlik çağındaki bireylerin hormanları sık sık aşırı düzeylere ulaşır. Bu da hormon ilacı kullanmış gibi bir etki oluşturur ve sarkma için uygun ortamı hazırlar.

Genital Bölgedeki Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlar sonucu oluşan hücresel göç ve kadının bu bölgeyi sıkça kaşıması sonucunda iç dudakta tahribat oluşur. Bu da genişlemesine ve sarkmasına neden olmaktadır.

Dermatit Nedeniyle Genital Bölgenin Sıkça Kaşınması

Enfeksiyonlara benzer şekilde dermatit durumunda da kaşınma durumu oluşur. Bu da sarkmaya sebep olur.

Çok Sık Mastürbasyon Yapmak

Mastürbasyon, iç dudakları tahrip eder. Bu tahribata bağlı iç dudak genişler ve sarkma oluşur. Özellikle çok sık yapılan mastürbasyon, iç dudaklarda sarkmaya elverişli bir ortam hazırlamaktadır.

Fazla Sayıda Gebelik Geçirmek

Gebelik ve doğum, vajina çevresindeki dokulara hasar verir. Bu bölgede bulunan iç dudaklar da bu durumdan etkilenir. Özellikle çok sayıda doğum yapan kadınlarda bu hasar artar ve iç dudak sarkması daha belirgin olarak görülür.

Çoklu Partnerle İlişki

Çok sayıda partnerle ilişki halinde iç dudakların tahrip olma riski vardır.

Çekmeyle Uzatma

İç dudakların fiziksel olarak çekilmesi, normal olarak iç dudağın büyümesi ve sarkmasına neden olur. Afrika’da bulunan bazı kabilelerde iç dudak büyüklüğü kadının güzelliğini göstermektedir. Bu nedenle, bu kabilelerdeki kadınlar fiziksel çekme uygulayarak iç dudağın büyümesini sağlar.

Piercing Kullanımı

İç dudağa piercing yapılması, iç dudağın genişlemesinde oldukça etkili olabilmektedir. Duş ve tuvalet temizliği esnasında piercinge elin takılması ve bunun etkisiyle iç dudağın genişlemesi görülebilmektedir.

Labioplastinin Yaş Sınırı ve Vajinaya Etkisi

Labioplastide hekimin onayı ve 18 yaş sınırı hariç herhangi bir kısıtlama yoktur. Eşlik eden hastalıklar ve risk faktörlerini gözden geçiren hekimin onayı alınması durumunda alanında uzman hekimlerce yapılmasında sakınca yoktur.

Labioplasti ameliyatı da diğer tüm tıbbi girişimlerde olduğu gibi gerekli teçhizata sahip ameliyathanelerde ve uzman cerrahlarca yapılmalıdır. Labioplastinin yapıldığı ortamın sterilize edilmiş olması oldukça önemlidir; çünkü bu bölgedeki enfeksiyonlar genital organa ciddi hasarlar verebilir.

Labioplasti Ameliyatı Ankara?

Genellikle lokal anesteziyle yapılan bu işlemin sonrasında rutin kontrollere de gidilmesi durumunda riskleri oldukça düşüktür. Bununla beraber vajinaya herhangi bir müdahale yoktur ve zararı bulunmaz. Halk arasında kızlık zarı olarak bilinen zarın zarar görmesine, kısırlığa sebep olmaz veya doğuma ve doğum şekline engel hiçbir duruma neden olmaz. Evli veya bekar, doğum yapmış veya yapmamış tüm yetişkin kadınlar bu işlemi yaptırabilir.

Labioplastinin Yapılma Nedenleri

Labioplasti genellikle genital organ iç dudağındaki sarkmalara bağlı olarak yapılır. Bu sarkmalar kadını psikolojik kaygıya iter ve başka sorunlara da neden olabilir. Bu sorunlar da kadını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bazı durumlarda mecburi bir ameliyattır. Sarkmaların kadın üzerindeki olumsuz etkileri şunlardır:

 • Utanma ve özgüven kaybı
 • Beden algısında bozulma
 • Cinsel ilişkide gerilmeye bağlı ağrı, acı hissi
 • Cinsel ilişki sırasında hissetmeme (Özellikle klitoris üzeri fazlaca deri ile kaplı ise)
 • Kronik lokal irritasyon (tahriş olma)
 • Sık vajinal enfeksiyon
 • Menstruasyon döneminde ve tuvalet ihtiyacı sonrasında hijyen sorunları
 • Fitness gibi egzersizlerden sonra terleme, koku ve enfeksiyon problemleri
 • Dar pantolon giyerken sürtünme
 • Tayt türü kıyafetler giyildiğinde dışarıdan genital bölgenin fark edilmesi
 • Yürüme, bisiklete binme ve oturma sırasında rahatsızlık hisleri

Labioplastinin Kadınlar Üzerinde Etkisi

Labioplasti öncesinde kadınlar genelde psikolojik sorunlar yaşasa da bu durumdan ötürü bazı hastalıklara daha açık oldukları da bilinmektedir. Genişlemiş iç dudak kapalı bir kutu gibi olması sebebiyle özellikle idrar yaparken bulaşan idrar ve adet dönemlerinde gelen kanın etkisiyle bakteri ve mantar üremesi için uygun ortama sahiptir. Bunun operasyon sonrası önlenmiş olması kadın sağlığı için önemlidir.

Kadın psikolojisinde de labioplasti oldukça önemli hal almıştır. Bu operasyon sonrası kadınlar çok daha özgüvenli ve çekici hissederler. Eşleriyle olan ilişkilerinin çok daha başarılı olduğu ve cinsel ilişki anındaki alınan zevkin arttığı bilinmektedir. Bunun etkisiyle bu operasyon aile yaşamında da olumlu etkilere sebep olmaktadır.

İç Dudak Sarkması Nelere Yol Açabilir?

İç dudak sarkması birçok kadın için şekilsel bir sorun olarak görülür fakat birçok açıdan sorunlar oluşturabilmektedir. Şimdi bu sorunlara değinelim.

Hoş Olmayan Görüntü

İç dudakların sarkması özellikle Avrupa ülkeleri ve Türkiye’de hoş karşılanmaz. İdeal genital organ görüntüsü içe gömülü kalan ve büyük olmayan bir iç dudak içerir. Bu nedenle birçok kadın labioplasti ameliyatını görüntüsel rahatsızlıktan dolayı tercih eder.

Psikolojik Sorunlar

Şekilsel olarak bozukluk, kötü koku ve enfeksiyonlara yatkınlık gibi problemlerin artmasının bir sonucu da kadının bu süreçten psikolojik olarak etkilenmesidir. Kadın bu sorunlarla baş edemeyip depresif bir ruh haline bürünebilir. Bununla beraber, kadında utanma ve özgüven kaybı oluşabilir. Bunun sonucu olarak ilişkiden ve evlilikten kaçınabilir.

Hijyen Problemleri

Özellikle tuvaletten çıkarken ve regl dönemi kanamaları olurken hijyen açısından sorunlar yaşanabilir. Bunun bir sonucu olarak enfeksiyon ve hoş olmayan bir koku da oluşabilmektedir.

Pozisyon ve Giyimle Alakalı Sorunlar

Pantolon giyerken sürtünmeye bağlı aşınmaya, dar kıyafetler giyildiğinde dışarıdan fark edilmesine, koşmak ve bisiklete binmek gibi aktivitelerde rahatsızlık hissi oluşmasına neden olabilir.

Cinsel İlişki Esnasındaki Sorunlar

Cinsel ilişki esnasında gerilip acı hissi oluşmasına neden olabilmektedir.

İdrar Yaparken Oluşan Sorunlar

İdrar yaparken idrarın dudaklar arasında birikmesiyle zorlanmaya ve idrarın yol değiştirerek etrafa saçılmasına neden olabilmektedir.

Labioplasti Gerektiren Durumlar

Labial Hipertrofi

Büyük dudakların dışına taşan, büyümüş, sarkık ve geniş iç dudak anlamında gelmektedir. En sık görülen labioplasti sebebidir. Bu durum genellikle doğuştan gelse de ergenlikte, hormonların etkisiyle veya geçirilen bazı enfeksiyonlara bağlı artabilir. Bunun yanında yaşlanma ve doğum da iç dudaktaki büyümenin sebebi olabilir.

Asimetri

İç dudakların büyüklük veya şekil olarak farklı olmasıdır. Genellikle dudaklardan birinin diğerine benzemesi için operasyon yapılır.

Kenar Düzensizlikleri

İç dudaklardan birinde veya her ikisinde de uç kısımlarda pürüz ve kararmaların oluşmasıdır.

Kadının Dudak Şeklinden Hoşnut Olmaması

Bazen dudak şekli normal olsa da kadın bundan rahatsızdır ve psikolojisi bozulmaktadır. Bu durumlarda kadının istediği dudak şekli ameliyatla verilir.

Labioplasti Yöntemleri Nelerdir?

Labioplasti teknikleri, iç dudağın büyüklüğü ve sarkma miktarına göre seçilmektedir. Kadının istediği son şekle de bağlı olarak kadın ve hekimin ortak kararı ile uygulanacak yöntem seçilir. Seçilen yönteme göre uygun planlama yapılır ve operasyon yapılır. Şimdi bu tekniklere daha detaylı değinelim.

Parsiyel Rezeksiyon

En sık tercih edilen labioplasti tekniklerinden biri parsiyel rezeksiyondur. İç dudakları fazlaca sarkmış ve kırışık şekilli olan kadınlarda bu teknik tercih edilmektedir. Fazla cilt kısımları hafif elips bir şekilde kesilir. Kolay bir yöntemdir ve iyileşme süresi de kısadır.

V Plasti

İç dudağın iç kısımlardan kesilmesi ve kenar kısımlarının doğal şeklinde kalmasını sağlayan yöntemdir. Sonrasında ameliyat olunduğu dahi anlaşılmaz. V plastinin kötü özelliği ise özellikle iç dudaklarının dış kısımları koyu renkli veya kırışıklığı fazla olan kadınlarda bu yöntemin uygulanamamasıdır.

Lazerli Labioplasti

Genellikle CO2 lazer ile uygulanan lazerli yöntemin bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Lazerli tedavi uygulanırken kullanılan lazerin ısıtma etkisine de bağlı olarak kanama minimuma inmektedir. Bu nedenle kanamanın büyük etkiler oluşturabileceği hastalarda bu yöntem kullanılabilmektedir. Diğer bir önemli özelliği ise iç dudak kalınlığa fazla olan kadınlar için en uygun yöntemlerden olmasıdır. Lazerin az tercih edilme sebebi olan dezavantajı ise iyileşme süresinin diğer yöntemlere göre daha uzun olmasıdır. Genellikle normal şekilde uygulanan lazersiz işlemler tercih edilmektedir.

Wedge Rezeksiyon

İç dudaktan kama şeklinde doku çıkartılması işlemidir. Wedge rezeksiyondaki temel amaç lazer tedavisinde olduğu gibi kanamanın en aza indirilmesidir.

Deepitelizasyon (Delaminasyon)

Bu teknikteki amaç iç dudakta bulunan sinir ve damar dokusunun korunmasıdır. İç dudaktan deri kısım, damar ve sinirlere zarar verilmemeye çalışılarak küçük parçalar halinde çıkarılır. Bu yöntem birçok dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Öncelikle iç dudakta kabarıklık ve yara iyileşmesi sonrasında izler görülebilir. Bunun yanında yapılan işlem sonucunda yalnızca dikey boyutta azalma görülür. Enine bir daralma gözlenmez.

Diğer Teknikler

Diğer labioplasti teknikleri bahsettiğimiz tekniklere kıyasla daha verimsizdirler ve daha fazla dezavantaja sahiplerdir. Her ne kadar tıp her geçen gün ilerlese de günümüz için en uygun yöntemleri yukarıda belirttik.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle seçilecek hekimin cerrahi bilgi ve becerisi bu ameliyata doğrudan etki edecektir. Labioplasti ameliyatı için ilk aşamada yapılması gereken uygulanacak yöntemin belirlenmesidir. Bu konuda karar, hekim ve hastanın yapacağı değerlendirme konuşmasında verilir. Uygulanacak yöntemde birçok detay vardır. Kanama olmaması mı isteniyor veya doğal şeklin bozulmaması mı isteniyor gibi detaylar oldukça önemli olabilmektedir. Yöntem seçilirken daha önce uygulanmış operasyonların sonuçlarının fotoğrafları da yol gösterici olabilmektedir.

Labioplasti ameliyatı çoğu zaman klitorisin üzerindeki fazlalık derinin alındığı klitorohudoplasti işlemiyle beraber yapılır. Bunun nedeni, labioplasti yapıldıktan sonra klitorisin genital bölgede rahatsız edici ve estetik olmayan bir görünüme sahip olmasıdır. Bu görüntünün oluşmaması için genellikle klitorisin fazlalık derisinin temizlendiği klitoroplasti de uygulanmaktadır.

Labioplasti Kimlere Yapılır?

Yazının geride kalan kısımlarında iç dudak sarkmasının neden olduğu olumsuz durumlardan bahsetmiştik. Bu kısımda yer alan tüm maddeler, labioplasti uygulanması gereken kadınların sahip olduğu özelliklerdir fakat yine de genel olarak kimlere yapılmalı sorusuna tekrardan kısaca değinelim.

Labioplasti, genellikle estetik kaygılar nedeniyle uygulanan bir işlemdir. Asimetri, kenar düzensizlikleri, dudağın fazla geniş olması gibi sebeplerle kadında görüntüden hoşlanmama ihtimali artmaktadır. Bu da kadının hekime başvurması için ana sebeptir. Bunun yanın oluşturduğu enfeksiyona açık olma gibi riskler de labioplastinin yapılması gerekliliğinde etkili olabilmektedir.

Labioplasti İşlemi Sonrasında Olacaklar

Genellikle istenmeyen bir komplikasyon görülmese de enfeksiyon ve kanama gibi durumlar görülebilir. Bunlar tüm cerrahi girişimlerde olabilecek olası komplikasyonlardır. Enfeksiyon riski olması bu işlemin steril ortamda yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Kanama çok nadiren ameliyat sonrası lekelenme tarzında görülebilir. Bu da geçicidir.

Cerrahi ameliyatların çoğunda olduğu gibi ilk günlerde ödem olabilir. Ödeme bağlı kızarıklık ve hassas olma durumu olabilir. Soğuk uygulanmasıyla zaman içinde geçecektir.

Dikişler kısa süre içinde kendiliğinden yok olacaktır. Tam iyileşme sağlanana kadar 4 hafta boyunca bu bölgenin hijyenine dikkat edilmelidir. Dikiş izlerinin tamamen geçmesi ise birkaç ay içerisinde olacaktır.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Genital bölgenin hijyenine dikkat edilmeli
 • Genital bölgenin kuru ve temiz tutulmasına dikkat edilmeli
 • Deniz, havuz, jakuzi ve küvet gibi yerlerde enfeksiyon riski fazla olduğundan bulunulmamalı
 • Dikişlerin açılmasına neden olabilecek her türlü spordan kaçınılmalı
 • Hekimin belirlediği zamanlarda kontrol ve pansuman yapılmalı
 • İlk 2-3 gün mutlaka istirahat edilmelidir
 • İyileşme sürecinde beslenmeye özen gösterilmeli ve dengeli bir diyet uygulanmalıdır
 • Ameliyat sonrasında 3 gün duştan kaçınılmalıdır. Bu bölgeye gelen su, enfeksiyona neden olabilir
 • İlk 3 gün buz uygulanabilir. Kanamanın ve ağrının azalmasında etkili olacaktır
 • İlk 1 ay cinsel ilişkiye girilmemelidir
 • 3 hafta sonra lazer epilasyon yapılabilir
 • Taharet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. İlk 3 günden sonra yara bulunan kısım su ve sabunla yıkanabilir

Labioplasti Cinsel Hayatı Etkileyebilir mi?

Bu sorunun cevabı net bir şekilde evet. Kadınların çoğu iç dudağındaki şekil bozukluğu nedeniyle özgüven eksikliği ve utangaçlık yaşamaktadırlar. Bunun etkisiyle psikolojileri etkilenmekte, evlilik ve ilişkilerden uzak durmaktadırlar. Eşleriyle dahi ilişkide bulunmaktan soğuyabilmektedirler. Labioplasti ve kısa süreli iyileşme süresinden sonra ise cinsel organları estetik bir görünüme sahip olur. Bunun sonucu olarak kadının özgüveni yerine gelir ve cinsel ilişkilerindeki heyecan ve istek artar.

Ameliyattan Ne kadar Süre Sonra Cinsel İlişkiye Girilebilir?

İç dudak ameliyatından sonra ilk 3 günde evde istirahat önerilmektedir. Genel anlamda ödemler 1 haftada iyileşmesini tamamlar ve dikişler de 20 gün için ayrılırlar. Tam iyileşme 1 ay sonra gerçekleşir ve bu da cinsellik dahil tüm aktivitelerin serbest olduğu gündür.

Labioplasti Sonrası His Kaybı Olur mu?

Bu sorunun cevabı, doğru ellerde yapılırsa tam aksine cinsel haz da dahil tüm hisler artar. İlk olarak estetik bir görünüme sahip olan genital organ, kadına özgüven ve erkeğe de arzu verir. Bu da sonuçta oluşacak hislerin daha fazla olmasında etkilidir. Bunun yanında genellikle bu operasyonla beraber yapılan klitoroplasti de cinsel haz alınmasını oldukça arttıracaktır. İncelen derisiyle beraber uyarıların artmasına neden olacaktır.

Labioplasti Bakirelerde Yapılabilir mi?

Evet, labioplastinin bakire kadınlarda yapılmasında bir sakınca yoktur. İç dudak, dış genital organ kısmında iken kızlık zarı iç genital organ kısmındadır. Yani birbirine oldukça uzak olan bu iki kısmın operasyonda birbirini etkilemesi neredeyse imkansızdır.

Labioplasti Sonrası Normal Doğum Yapılabilir mi?

Labioplasti, enfeksiyon da dahil birçok sorundan kadını kurtaran bir operasyondur. Bu operasyon dış genital organın çok daha uygun bir hal almasını sağlamaktadır. Doğumla yakından ve net bir ilgisi bile olmayan iç dudağın, alınmasının da doğumda olumsuz hiçbir etkisi olmaz.

Labioplasti Sonrası Sezeryan Yapılabilir mi?

Sezaryen doğum, karın bölgesinden açılan kesiyle bebeğin doğumunun sağlanmasıdır. Bu bölgeyle hiçbir alakası olmayan iç dudağın, sezaryen doğumda da etkisi yoktur. Bu nedenle labioplasti, sezaryen doğuma etki etmez.

Labioplasti Ameliyatı Menopoz Sürecinde Yapılabilir mi?

İlerleyen yaş ve menopoz, yazının başında da belirtildiği üzere iç dudak sarkması için oldukça önemlidir. İlerleyen yaşa bağlı olarak dudaklar daha da fazla sarkar. Bu sarkmanın bir sonucu olarak labioplasti uygulanabilir. Yani menopoza girmiş olan genç veya yaşlı her kadın labioplasti operasyonu geçirebilir.

Labioplasti Yapıldığı Bilgisi Gizli Tutulur mu?

Yalnızca labioplastide değil, tüm hastalıklarda hasta mahremiyeti oldukça önemlidir. Tıbbi etik kurallarına da bağlı olarak, her türlü hastalık ve operasyon bilgisi gizli tutulmaktadır. Hastanın talebi olmadıkça da incelenmesi yasal olarak yasaktır. Labioplasti Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürede Olur ve Pansuman Gerekir mi? İlk 3 gün istirahat edilmelidir. İlk haftadan sonra ödemler geçmeye başlar ve 20 günden sonra dikişler kendiliğinden sökülür. Bu süreçten sonra tüm aktivitelere devam edilebilir. Pansuman genellikle 7-10 günlük süreçte ve antibiyotikli kremle yapılmalıdır.

Labioplasti Ameliyatı Olunduğu Anlaşılır mı?

Doğru teknikle yapıldığında labioplasti ameliyatlarının sonucunda dikiş izi kalmaz. Bununla beraber, seçilen yönteme bağlı olarak genital organ görüntüsü değişebilmektedir. Bu yüzden uzman bir hekim bu operasyonun yapıldığını anlayabilir.

Genital Estetik, Kime ve Neden yazımıza da göz atabilirsiniz.

Labioplasti Ameliyatı Ankara

Labioplasti hakkında detaylı bilgi ve kontrol için lütfen muayenemizi arayınız.

İyileşme süreci kişiden kişiye değişmektedir. Genç kadınlar çok daha hızlı iyileşir. Bu süreçte; pansumanların yapılması , tuvalet temizliğine dikkat edilmesi ve genital bölgede gerilmeye neden olabilecek tüm sporlardan kaçınılması gerekmektedir. Bununla beraber tam iyileşme sağlanana kadar cinsel ilişki mümkün değildir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Aslı Yücetürk, Mahall Ankara'da kendi muayenehanesinde, doğum, gebelik takibi, kürtaj, vajinismus, vajina daraltma ve kısırlık tedavisi gibi uzmanlık alanlarında hizmet vermektedir. Bilgi ve randevu almak için 0552 328 9989 telefondan ulaşabilirsiniz.

Blog Yazıları

Bu internet sitesi en iyi performansı gösterebilmek için çerezlerden faydalanmaktadır. Sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş olursunuz. Detaylı bilgi için Çerez Politikası'na bakınız.